Slavnostní zakončení školního roku 2019 - 2020

Školní rok jsme zakončili v pátek 26.6.2020. Návštěvou nás poctila radní Kraje Vysočina paní Jana Fialová. Nejdříve pozdravila ve školní družině všechny žáky i zaměstnance školy, potom  předávala vysvědčení těm „nejstarším“ – páťákům. Při slavnostním zakončení školního roku nechyběl samozřejmě i pan starosta Libor Pokorný. I on popřál všem zejména krásné prázdniny a šťastný návrat všech žáků a zaměstnanců 1. září do školy.

Ochutnávka ovoce a zeleniny

V rámci projektu OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL měli žáci možnost ochutnat a díky přiloženým letáčkům se i dozvědět  zajímavé informace o našem, ale především cizokrajném ovoci či zelenině.

Projektový den "DO SVĚTA BIATLONU"

V pátek 7. února se v rámci školní družiny uskutečnil projektový den pod názvem "DO SVĚTA BIATLONU". Pozvání přijal bývalý biatlonový reprezentant a nynější trenér mladých biatlonistů v Novém Městě na Moravě Mgr. Michal Žák, který nás zasvětil do biatlonového světa. Nejdříve jsme se dozvěděli vše o biatlonu a vše co k biatlonu patří, prohlédli jsme si medaile, které za reprezentace získal, vyzkoušeli a potěžkali malorážku. Po zodpovězení otázek, které měli žáci připraveny, jsme se přesunuli do kulturního domu, kde si žáci, ale i mi dospěláci, mohli vyzkoušet střelbu z laserové malorážky. Nejen žáci si odnesli spoustu nových informací o biatlonu, zážitků a Michalovi za příjemně strávené odpoledne děkujeme.

Florbalový turnaj v Bystřici nad Pernštejnem

V pátek 13. prosince jsme se opět zúčastnili turnaje ve florbalu malotřídních škol, který tradičně pořádá ZŠ Bystřice n. P., Nádražní. I když se říká, pátek 13-tého nešťastný den, pro nás to neplatilo. Kluci museli rozhodnout mezi florbalovým turnajem nebo vánočním putováním na Edenu a udělali dobře, že zvolili florbalový turnaj. Turnaje se zúčastnilo celkem 7 škol, hrálo se na dvě skupiny a my jsme celý turnaj vyhráli a tím i obhájili prvenství z loňského roku. Kluci byli opravdu šikovní a výhru si zasloužili a patří jim velká gratulace.

Reprezentovali nás – Čech Dominik, Fořt Vojtěch, Sádecký Jiří, Filip Jan, Sedlák Dan, Nevěčný Matyáš, Krajčo Dalibor a Trávníček Ondřej.

Soutěž Pražského hradu „O nejhezčí vánoční betlém“

Začátkem listopadu vyhlásil Pražský hrad soutěž „O nejhezčí vánoční betlém“. Byly osloveny všechny základní školy a dětské domovy. Naše škola měla velký úspěch – do soutěže bylo přihlášeno přes 100 betlémů, 14 jich bylo vyhlášeno vítězným betlémem. Jedním ze 14 byly i naše děti, které pod vedením p. uč. Mgr. Stanislavy Sýkorové vytvořily svítící betlém. Těchto 14 betlémů zdobí Pražský hrad a na Pražský hrad byli vítězové soutěže pozváni.

Ve středu 3.12. tedy jelo 12 dětí a tři paní učitelky do Prahy. Cesta vlakem byla sice dlouhá, ale zábavná. Metrem jely některé děti poprvé, takže už to byl pro ně zážitek, stejně tak jako bezpečnostní prohlídka osob a zavazadel před vstupem do reprezentačních prostor Pražského hradu. Dostalo se nám veliké cti – naši skupinu, kterou tvořila naše škola, zástupci výherního dětského domova a zástupci jiné ZŠ provázela osobně první dáma – paní Ivana Zemanová, v doprovodu pana kancléře Ing. Vratislava Mynáře, jeho manželky a dalších členů prezidentské kanceláře. Naši žáci převzali z rukou paní Zemanové krásné knihy, pamětní listy a čekalo je focení a občerstvení na hradě.

Potom již následovala poutavá prohlídka – Nerudova ulice, samozřejmě občerstvení u Mc Donalds, Karlův most, Staroměstské náměstí, trhy a hurá opět metrem na vlakové nádraží a domů.

V pátek 6. prosince naši páťáci nasadili krásné masky čertů, andělů a Mikuláše a vyrazili na spolužáky ve škole a také do školky. Mikuláš vzal knihu hříchů, andílci sladkosti a čerti se těšili, jak si budou moct někoho strčit do pytle.

Beseda o bezpečí na internetu a sociálních sítích

Ve středu 27.11. se na naší škole konala beseda o bezpečí – nebezpečí internetu, kterou pro naše žáky připravila paní Ing. Jitka Zelená. První skupinu tvořili žáci 1.a2.třídy, druhou skupinu žáci 3.-5.třídy. Velmi zajímavý program vznikl ve spolupráci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Paní Zelená nejen ukázala úskalí a nebezpečí internetu a sociálních sítí, ale učitelům představila a rodičům doporučuji  i úspěšnou knihu  - Mediální mámy a digitální tátové z nakladatelství Portál, jejíž autorem je Yalda T. Uhls.

Logická olympiáda

Mensa České republiky pořádala v září již 12.ročník tradiční soutěže – Logická olympiáda.  Naše škola se této soutěže zúčastnila již podruhé. Vynikajícího výsledku dosáhl žák páté třídy Vojtěch Fořt, který postoupil do krajského kola, které se konalo 1.11.2019. I zde dosáhl vynikajícího úspěchu – v rámci své kategorie obsadil 9. místo ze 47 soutěžících, tedy dopadl lépe než 83% ostatních účastníků krajského kola. Blahopřejeme.

Podzimníčci

V pátek 27.9. po druhé vyučovací hodině vyběhli všichni žáci základní školy před školu a s netrpělivostí začali pracovat na svých Podzimníčcích. Tolik přírodního materiálu  tu už dlouho nebylo. Všichni jsme se těžili na výrobky, ale zaskočil nás déšť. Poprvé. Poprvé, co Podzimníčky děláme, ale to je příroda. Nakonec po hodinové přestávce se všem podařilo Podzimníčky „dostrojit“ a výsledné výrobky budou zdobit nejen okolí školy, ale i některé domovy.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

Jeřabinka

V úterý 17. září se v prostorách ZŠ Zámek Žďár nad Sázavou konal již 13.ročník soutěže Jeřabinka. Naši školu reprezentovali Daniel Sedlák, Sára Zuchnická, Vojtěch Fořt a Dominik Čech. Z devíti družstev se umístili na pěkném pátém místě. Opět si vyzkoušeli určování rostlin, živočichů, třídění odpadů apod.

ZŠ a MŠ Rožná Základní škola a Mateřská škola Rožná,