Akce

Prevence dětských úrazů

V úterý 23.5. 2017 se žáci 3. ročníku zúčastnili akce v rámci projektu kraje Vysočina „Prevence dětských úrazů na základních školách v kraji Vysočina.“ Během programu, který proběhl na Základní škole v Bystřici nad Pernštejnem, se děti dozvěděly spoustu zajímavých a důležitých informací.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Dětská soutěž „Vysočina – moje budoucnost“

Město Bystřice nad Pernštejnem ve spolupráci se sdružením obcí Mikroregion Bystřicko pořádalo 9. ročník umělecké soutěže „Vysočina – moje budoucnost“. Celkem bylo do soutěže zasláno 160 soutěžních prací , z toho 27 literárních. Výstava prací bude slavnostně zahájena 12.5.2017 od 13.00 hodin v půdní galerii Městského muzea Bystřice nad Pernštejnem a potrvá do konce června tohoto roku. Naše škola měla opět krásný úspěch. Ve výtvarné části kategorie jednotlivců od 6 – 10 let obsadil Marek Kučera 3. místo,  Filip Tálský získal zvláštní cenu a žáci 2. třídy cenu poroty.

V literární části kategorie jednotlivců od 6 – 10 let obsadil Vojtěch Fořt 3. místo a Martin Punčochář zvláštní cenu. Všem patří velké poděkování, neboť konkurence byla obrovská. Navíc obrázky našich žáků byly použity na pozvánky ( Radim Beran, Marek Kučera).

 

Požární ochrana očima dětí

Vynikajícího úspěchu dosáhli naši žáci i v okresním kole výtvarné a literární soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Tato soutěž má již mnohaletou tradici a počet prací se pohybuje každoročně okolo čísla 700 – 800. Proto jsme také velmi spokojeni s výsledky okresního kola. Ve výtvarné části obsadila Kateřina Punčochářová vynikající 1. místo ( a dnes již víme, že i v krajském kole obsadila 1. místo a její práce postoupila do celorepublikového kola), Filip Tálský obsadil krásné 3. místo ( v krajském kole vynikající 2. místo. Škoda, že do celorepublikového kola postupují pouze práce z 1. místa). I v literární části jsme měli úspěch. Martin Punčochář v okresním kole obsadil 3. místo. Velká gratulace patří všem a Kačence Punčochářové držíme pěsti!.

 

Dravci a sovy

V úterý 18. dubna na naši školu přijali pozvání sokolníci z výukovým programem Dravci a sovy, který nám přiblížil život dravců. Žáci, děti z mateřské školky, ale i paní učitelky se dozvěděli zajímavé informace o životě těchto dravých ptáků, jejich způsobu lovu a kořisti a o tom, jak probíhá jejich výcvik. Během programu, který probíhal venku, si děti mohly dravce prohlédnout zblízka, některé i pohladit a sledovat jejich přelety přímo nad nimi. Paní učitelky si vyzkoušely přílet orla přímo na ruku. Program byl opravdu zdařilý i počasí nám celkem přálo a děti si odnesly spoustu nových zážitků a informací.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Zápis do 1. třídy

Ve středu 12. dubna se konal zápis do první třídy pro školní rok 2017/2018. K zápisu přišlo celkem osm dětí, dvě budou mít odklad a šest prvňáčků zasedne prvního září do lavic. Celý zápis byl v „režii“ žáků čtvrté třídy a paní učitelek ze školy. Hlavním motivem byla pohádka Ledové království, a tak všechny úkoly byly s touto tématikou. Zručnost budoucí prvňáčci prokazovali u budoucích spolužáků, úkoly matematické, logické plnili u paní učitelek. Zápis byl vydařený a věříme, že na něj budou všichni rádi vzpomínat.

 Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Les a jeho obyvatelé

Ve středu 22. března nás navštívila paní z kynologického servisu s naučným programem " Náš les a jeho obyvatelé". V tomto programu se žáci seznámili se základním dělením lesů a jejich konkrétními zástupci. Dozvěděli se, jaká zvířata v lese žijí a poznávaly je podle jejich hlasů. Prohlédnout si mohly různé kůže ze zvířat, parohy, rohy, lebky, zuby, čelisti aj. Z tohoto programu si spoustu zajímavých informací odnesly nejen děti, ale některé poznatky byly nové i pro paní učitelky.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

S kozlíkem na cestách

Dne 20. 3. k nám přijeli Ondřej a Lucie Tryhukovi s programem: S kozlíkem na cestách. Formou poutavého a zábavného vyprávění nám předvedli dudy,tradiční hudební nástroj, kterému vždy byla připisována čarovná moc a dnešní děti jej znají snad už jenom z pohádek. Dudáci nám vysvětlili rozdíl mezi českými a zahraničními dudy a nechyběly samozřejmě ani hudební ukázky.


Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Barevný týden

Rok utekl jako voda a na naší škole se opět uskutečnil barevný týden. Začali jsme v pondělí 13. března oranžovou barvou, poté následoval den červený, středa byla modrá, čtvrtek žlutý a barevný týden jsme uzavřeli zeleným dnem. I když rodiče nejsou asi nadšeni, že si děti každý den střídají barvy oblečení, děti si tento týden zaručeně užívají.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Maškarní karneval

V neděli  5. března jsme pořádali v kulturním domě Maškarní karneval . Účast byla opět velká, přišlo přes 100 dětí se svými rodiči, prarodiči, sourozenci.  Zásluhou sponzorů byla bohatá tombola, každé dítě vyhrálo hned čtyři ceny, v hlavní tombole pak bylo 22 cen. Program byl plně v režii pana Šimona Pečenky a jeho spoluúčinkujícího.  Nápadité masky, hudba, soutěže, párek v rohlíku, tombola, sladkosti, to vše mělo zásluhu na tom, že všichni přítomní určitě prožili milé nedělní odpoledne.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Recitační soutěž

V pátek 10. února proběhlo školní kolo recitační soutěže. Básničky byly velmi krásné, všichni se snažili, porota neměla lehkou práci vybrat ty nejlepší.  Do okrskového kola mohli postoupit jenom čtyři žáci z 2. – 4. ročníku. Byli to Stela Hanusová, Klára Škutchanová, Aneta Hofírková a Milan Bartoněk. Ti nás reprezentovali 3. března v Bystřici n. P. Konkurence byla velká, a ačkoliv se do třetího místa neumístili, rozhodně nás výborně reprezentovali.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Čtení dětem

Čtení  pro rodiče, děti a ostatní čtenáře v Rožné

Čtení v Rožné má svou desetiletou tradici. Tradici, kterou rádi dodržujeme a každý rok si dáváme záležet, aby bylo poutavé, aby přišlo co nejvíce dospělých s dětmi, ale samozřejmě i bez dětí, prostě aby bylo zdařilé. Letošní „jubilejní“ čtení mělo opět velmi krásnou atmosféru. Začali jsme pondělím 13.2., kdy četli naši nejstarší – čtvrťáci – nejmenším žákům – prvňáčkům. Odměnou pro všechny byl vynikající dort, který jako vždy upekla paní Alena Kučerová.

 V úterý četl pan Augustin Holý. Předvedl všem přítomným naprosto úchvatné čtení z knihy Ondřeje Sekory – Kronika města Kocourkova, po které nás seznámil s tradicemi (zejména Masopustem) a na závěr jsme si společně zazpívali.

Středa patřila paní Lence Cackové a pohádce Písničky z pošťákovy mošničky. Na tomto čtení byla rekordní účast z celého týdne, protože paní Cacková k nám jezdí každý rok a všichni ví, co mohou od tohoto vystoupení očekávat.

Ve čtvrtek přijala naše pozvání spisovatelka Michaela Fišarová, která byla oceněná Zlatou stuhou 2013 za nejlepší knihu pro mládež. Spolu s ní přijel i herec Miroslav Reil a jeho dramatizace knížky A-Ž půjdeš do školy, byla nenapodobitelná. Jeho zásluhou, ale samozřejmě i zásluhou paní Fišarové, se prodalo i velké množství jejích knih a ohlas od žáků, kteří knihy čtou, je vynikající.

A tak máme za sebou další čtení. Věříme, že se všem, kteří přišli, líbilo a také věříme, že příští rok bude velká účast na všechna čtení.

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Zimní hry

Když jsme plánovali zimní hry naší školy, věděli jsme, že na čtvrtek 19.1. hlásí mráz, ale přesto jsme se s elánem pustili do boje. Družstva byla smíšená, tj. žáci ze všech čtyř ročníků v jednom družstvu. Paní učitelka S. Sýkorová vše dopředu nachystala a od 10 hodin to „vypuklo“. Soutěžilo se ve střelbě na branku, v „biatlonu“, ve „spřežení“ a v posouvání pokliček. V zápalu boje neměl nikdo, kromě p. učitelek, které vše zapisovaly, ani čas myslet na to, jaká je zima. Všichni se vrátili spokojení, vymrzlí a hlavně s chutí na oběd.

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Vánoční dílničky

Ve středu 14. prosince jsme přijali pozvání ZŠ T. G. Masaryka v Bystřici n. P. a zúčastnili se VÁNOČNÍCH DÍLNIČEK. Těchto dílniček se zúčastnili pouze žáci 3. a 4. ročníku a vyzkoušeli si tu techniku plstění a vyrobili si spoustu pěkných ozdob či zápichů.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Florbal

V pátek 9. prosince jsme se již po čtvrté zúčastnili turnaje florbalu malotřídních škol, který pořádá ZŠ Bystřice n. P., Nádražní. Turnaje se zúčastnilo celkem 5 škol a my jsme se umístili na krásném 3. místě a Martin Punčochář byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje.

Reprezentovali nás – Bartoněk Milan, Punčochář Martin, Chytrý Jiří, Huserek Marek, Prokop Jiří, Beran Dominik, Čech Dominik, Sádecký Jiří a Sádecký Lukáš.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Čerti

V pondělí 5. prosince se žáci čtvrtého ročníku převlékli za čerty, andělé a Mikuláše a mohlo začít čertovské dovádění po škole. Mikuláš měl knihu hříchů, kde byly zapsány všechny hříšné děti a ty se čertům mohly vykoupit básničkou či písničkou.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Halloween

Tradiční „halloweenské strašení“ jsme letos trošku pozměnili a program byl pro všechny ve školní družině. Každý žák si mohl přinést masku a paní učitelky v angličtině nacvičily s dětmi krátký program. Potom se již celé odpoledne neslo v duchu her, strašení, dovádění.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Uspávání broučků

Broučky jsme tentokrát uspávali v úterý 25. října. Přesto, že jsme termín zvolili podle minulého roku, nepočítali jsme s tím, že ještě nebude změněn letní čas. A tak jsme se sice opět sešli v 17 hodin, ale bylo světlo. Výhodou bylo to, že jsou krásné fotky a bylo vidět všechny vystupující. Vystupovaly děti ze třídy Medvídků, Zajíčků, z první a druhé třídy. Potom jsme se s lampiony vydali všichni po Rožné. Trasa byla tentokrát kratší, protože cestička podél školy byla rozkopaná kvůli vedení optického vlákna. Průvod byl tradičně zakončen ohňostrojem.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Štrůdlování

Rok utekl jako voda a naší školou se opět linula vůně, vůně štrúdlu. Ano, v pátek 14. října si děti donesly potřebné ingredience a mohlo se začít péct. Děti napekly jak sladké, tak i slané štrúdly, které si pak s radostí a chutí snědly.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Moštárna

Jablíčka patří k podzimu, a proto jsme přijali pozvání od paní Drechslerové a ve středu 5. října navštívili moštárnu v Nedvědici. Děti si donesly jablíčka a mohly sledovat, jak se z jablíček stane lahodná šťáva tzv. mošt, který si pak s radostí vypily.

více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Bohdalov - výstava drobného zvířectva

V pátek 30. záři jsme si udělali výlet do Bohdalova, kde byla výstava drobného zvířectva. Žáci si zde mohli prohlédnout různé druhy holubů, slepic, hus, králíků. Viděli jsme práci ovčáckého psa a v tělocvičně tzv. Králičí hop, kde králíci skákali do dálky, do výšky nebo skákali parkur.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Podzimníčci

Tak jako předchozí roky, tak i letos jsme podzim přivítali výrobou Podzimníčků. Děti si v pátek 23. září přinesly špalíky, různé přírodniny a mohly začít vytvářet svoje Podzimníčky, kteří nám zůstali ve škole  a stali se strážci naší barevné školy.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Jeřabinka

V úterý 20. září jsme ze zúčastnili přírodovědné soutěže JEŘABINKA, která se konala v areálu zámku ve Žďáře n. Sáz., na Zelené hoře a naučné stezce kolem Konventského rybníka. Během této stezky bylo sedm stanovišť, na kterých žáci plnili různé úkoly např. poznávali byliny, ryby, ptáky a spoustu jiných úkolů. Družstvo, které právě nesoutěžilo, si mohlo vyrobit podzimní list z barevných papírů, sluneční hodiny nebo lapač snů. V naší kategorii mladších žáků bylo celkem osm družstev a my jsme se umístili na krásném, sice bramborovém, 4. místě. Naši školu reprezentovali Aneta Hofírková, Martin Punčochář, Marek Kučera a Denisa Prokopová. 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Divadelní představení v MŠ - Šípková Růženka

V úterý 13.září nás do MŠ Rožná přijelo navštívit divadlo ÚSMĚV s divadelním představením Šípková Růženka. Všem dětem se představení nakonec líbilo i přesto, že některé nejmenší děti měly obavy z neznáma.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 

Cvičný požární poplach

Každý rok na začátku září vyhlašujeme Cvičný požární poplach. Doposud jsme jej „trénovali“ jen s dětmi ze základní školy. Letos poprvé si opuštění budovy během krátké doby vyzkoušely i děti z mateřské školy z oddělení Zajíčků. Jejich čas byl společně s prvňáčky 1 minuta a 3 vteřiny. Žáci z budovy č. 151 opustili budovu za 48 sekund. Byl to jejich zatím nejlepší čas. Cvičný požární poplach probíhal ve středu 7. září a byl řádně nahlášen na Středisku hasičů v Jihlavě.

 

Zahájení školního roku 2016/2017

Ve čtvrtek 1. září jsme zahájili školní rok 2016/2017. Děti z mateřské školy měly hned plný provoz, v základní škole měli žáci pozvolný „rozjezd“. Nejdříve se sešli žáci 2. – 4. ročníku ve školní družině, kde k nim promluvil pan starosta Libor Pokorný a paní Marie Punčochářová za Sbor pro občanské záležitosti. Dostali od nich sladkost a po proslovu paní ředitelky měli krátkou třídní schůzku se svou paní učitelkou a rozeběhli se domů. Prvňáčci měli slavnostní zahájení v budově č. 78 v 8.30. Oni dostali dárků více. Pan starosta jim za obec přinesl plyšové polštářky a sladkosti, škola nakoupila drobné dárky a Kraj Vysočina daroval každému prvňáčkovi stavebnici Roto z Vysočiny a kufřík pro dopravní výchovu. Krásný slunečný den odstartoval další školní rok.

První školní den přišel do třídy Medvídků i pan starosta, který děti přivítal, popřál jim hezký začátek školního roku a pohodu při hře a činnostech v MŠ. Předal dětem dárek, balíček bonbónů, za který děkujeme. Děti se seznámily s prostředím a režimem MŠ, objevily nové i stálé kamarády a s paní učitelkou v komunitním kruhu si povídaly o všem, co je čeká.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Kontakt

ZŠ a MŠ Rožná Základní škola a Mateřská škola Rožná,
okres Žďár nad Sázavou,
příspěvková organizace
592 52, Rožná č.p. 151

tel.: 739 626 027
zsrozna@tiscali.cz